Jak vybrat stomatologický mikroskop?

I dentisté potřebují kvalitní vybavení, jinak nemohou zaručit kvalitu a stálost svého ošetření. Pokud budeme brát v potaz například dentistu, který svým pacientům zlepšuje život pomocí fixních náhrad, přesnost vyhotovení se tady pohybuje v desetinách milimetrů. Sami vidíte, že přesnost tady hraje prim! Co ovšem zubařům napomůže, aby jejich práce byla přesná? Přece mikroskop. První použití mikroskopu v „zubařství“ se datuje někdy kolem 80. let, kdy byl upraven ORL mikroskop. Tato zařízení najdou největší použití v endodoncii a protetice, nicméně jejich použití je žádoucí například k prevenci nebo chirurgickým zákrokům.

Podívejme se nejprve na mikroskop jako takový a poté na konkrétní využití ve stomatologii. Některé zdroje hovoří, že první mikroskop sestavil nějaký pan Janssen již v roce 1590. O 20 let později se této konstrukce dokonce ujal Galileo Galilei, nicméně valných úspěchů dosáhl až holandský vědec Leeuwenhoek, který mikroskop sestavil až v roce1676. Bohužel to stále ještě nic převratného neznamalo, až do roku 1665, kdy se toho ujal britský geolog Hooka, kdy ve svém díle Micrographia popsal konstrukci mikroskopu s odděleným objektivem, okulárem a osvětlovacím zařízením.

Mikroskop

Tento přístroj se skládá z:

  • okuláru,
  • revolverového měniče zvětšení,
  • objektivu,
  • zdroje světla,
  • dodatkového příslušenství (záznamové zařízení + asistentský okulár)

Každý stomatolog by měl velmi dobře zvážit jestli je na mikroskop připravený a hlavně zda  mu bude pomocníkem a jeho používání v praxi bude ergonomicky příjemné. Pokud je Vás dentista mladší, zajisté jste poznali, že základní polohou při ošetření pacienta s použitím operačního mikroskopu je ležící pacient a sedící lékař.

Okulár jako velmi důležitá součást

Při výběru okuláru přijdete na to, že se dodává hned v několika variantách a vyznat v nich je opravdu pro profíka. Rozdíl mezi jednotlivými druhy je zejména v možnosti okulár přizpůsobit, tedy sklopit podle potřeby. Ukázkové použití vypadá tak, že dentista by se měl do mikroskopu dívat volně před sebe bez nutnosti sklánět hlavy! Málokomu však bude vyhovovat standardní sklon okuláru, tedy 45 stupňů, proto je lepší použít typ sklopný a poté si jej přizpůsobit podle sebe. Obecně platí, že úhel mezi lýtkem a stehnem a stejně tak mezi předloktím a paží je 90 stupňů. Ošetřující se dívá horizontálně před sebe do mikroskopu.


Nepodceňujte pracovní vzdálenost

Jak bylo zmíněno v úvodu, součástí mikroskopu je mezi jiným také objektiv, který určuje pracovní vzdálenost celého zařízení. Pod tímto pojmem si můžeme představit vzdálenost mezi dolní částí mikroskopu a pozorovanou oblastí. Volba této vzdálenosti úzce souvisí s výškou ošetřujícího lékaře, protože pokud se zvolí pracovní vzdálenost příliš malá, výsledek je takový, že vzrůstem vyšší jedinci se musejí hrbit, což je neprofesionální!

Halogen, xenon a nebo LED?

Osvětlení je velmi důležitou součástí, protože umožňuje ostré zobrazení pozorovaného předmětu. Existují 3 varianty osvětlení, tedy halogen, xenon a LED. Rozebereme si jeden po druhém a porovnáme jejich výhody/nevýhody. Halogenový typ patří mezi nejlevnější způsob nicméně  a navíc jsou nízké také i provozní náklady. Světlo je nažloutlé a tím pádem příjemnější pro oči, má však mnohem nižší intenzitu, proto je pro některé použití nevhodné. Druhým typem je xenonová výbojka, tak jak to známe u automobilů, tak je tomu i zde jedná se o velmi intenzivní ostře bílé světlo s dostatečnou intenzitou, nevýhodou jsou velké pořizovací i provozní náklady. Nejmodernějším typem jsou úsporné LED, emitované světlo má dostatečnou intenzitu pro všechny typy ošetření, barva světla je studená bílá.

 

Halogenové osvětlení            - nažloutlé, příjemné pro oči, nízké náklady, nedostatečný osvit

Xenonové osvětlení               - studené namodralé, dostatečný osvit, vysoké náklady

LED osvětlení                         - studené bílé, dostatečný osvit, nízké náklady

Před pořízením stomatologického mikroskopu je důležité si uvědomit, že mikroskop představuje značnou investici do vybavení a zároveň prodlouží čas potřebný k jednotlivým úkonům, než si jej osvojíte! Nicméně se jedná o nástroj, který Vám rozšíří rozsah poskytovaných výkonů, zpřesní je a ve výsledku ulehčí Vaši práci.

Pokud hledáte osvědčeného obchodního partnera, který Vám dovolí si mikroskop „osahat“ a vyzkoušet, hledat už nemusíte, protože společnost Special Care Vám poskytne komplexní služby od poradenství, přes plánování až po finální realizaci celé Vaší ordinace. Pokud chcete pouze pořídit například operační mikroskop, můžete si jej v showroomech odzkoušet a poté se rozhodnout.

Ve svém sortimentu má například mikroskop LEICA M320, který se řadí mezi velmi oblíbený model mezi českými dentisty. Tento model má velmi univerzální použití jak pro způsoby zákroků, tak pro sdílení mezi několika lékaři v jedné ordinaci.