Co jsou a k čemu slouží gainery?

Gainer najde uplatnění u lidí s rychlým metabolismem – tzv. ektomorf. Takovýto člověk v běžné potravě jen těžko najde dostatek kalorií, aby přibral. Rychlý metabolismus v kombinaci s náročným cvičením mu to jednoduše nedovoluje.

gainerySamostatnou skupinu tvoří vytrvalostní sportovci. Jejich metabolismus nemusí být extrémně rychlý. Jejich sport však vyžaduje velké množství energie. I v takovémto případě je zvyken užívat gainery. Gainer představuje komcinaci sacharidů a bílkovin. Podíl cukru se v přípravcích nejčastěji pohybuje na úrovni 60-70 %. Bílkovin 10-30 %. Jedna dávka představuje větší množství gramáže.

Zdroje energie v gaunerech bývají častou směsí všeho možného – různé druhy sacharidů a bílkovin živočišného i rostlinného původu.

Pokud kvalitu proteinového přípravku určují především bílkoviny, u gainerů jsou to cukry. V těch levnějších jsou jako zdroj použité hlavně jednoduché sacharidy (jejich levné formy jako laktóza a glukóza).

Při konzumaci gainerů sice ručička na váze půjde nahoru, ale často se ukládá víc do tuků. Je vhodný pro období „objemovky“ neboli nabírání svalů.

Kvalitní gainery se skládají z komplexních sacharidů. Jejich složení je proto vhodné z hlediska budování svalové hmoty.